İlk kez mi buradasınız? Yardıma bak SSS!
x
Sitemize hoş geldiniz. Cevap aradığınız soruları hemen sitemizde sorabilir ya da mevcut sorulara uygun cevaplar verebilirsiniz.

Sübap ayarı nasıl yapılır

+2 oy
15 gösterim
16 Aralık 2016 Otomotiv Sektörü kategorisinde oguzzz008 (1,153 puan) sordu
Araba motorlarında ki sübap ayarında kullanılan şimler neye göre belirleniyor ve ayar tam olarak nasıl yapılıyor ?

1 cevap

+2 oy
31 Aralık 2016 Selim HAN (61 puan) cevapladı
31 Aralık 2016 oguzzz008 seçti
 
En İyi Cevap

Eğer otomobiliniz önden çekişli ise; aracınızın ön tekerleklerini havaya kaldırın ve aracınızı 5. vitese takıp el frenini çekiniz. Bu işlemleri yaptıktan sonra aracınızın kaputunu açın ve karbüratör kapağını sökün. Piyano ve sübaplar olarak isimlendirilen kısımlar, bu kapağın arkasında yer almaktadır.

Motorunuzun muhtemel çalışma sırasına, yukarıda değinilmişti. Bu sıralamaya uygun olarak; 9 kuralı ismi verilen uygulamaya göre ayar gerçekleştirmek için ele alınmış olan motorda;

  1. Sübap: Egzoz
  2. Sübap: Emme
  3. Sübap: Emme
  4. Sübap: Egzoz
  5. Sübap: Egzoz
  6. Sübap: Emme
  7. Sübap: Emme
  8. Sübap: Egzoz olacaktır.

Aracın tekerleklerini çevirmek suretiyle, sübapların hareketini görmek için gözümüzün 1. ve 2. sübapta olması gerekmektedir. 1. ve 2. sübaplar, tam tepe konumda iken yani bu konuma bindirme noktası denilmektedir. Bu noktadayken, tekerlekleri sağa ve sola olmak üzere hafifçe çevirdiğinizde her iki sübabında hareketlenmesi gerekmektedir. Her iki sübapta üst noktada iken tekerlekleri bırakın. Bu konumdayken 1’i 9’a tamamlayan olarak tabir edilen; 8. sübaba ayarın gerçekleştirilmesi gerekmektedir. 7. sübabın ayarının yapılması içinde 2. sübaba bakılması gerekmektedir.

  1. ve 2. sübaplar bindirme noktasına getirildikten sonra her iki sübabında tam tepe noktada duruyor olması gerekmektedir. 8. sübaba egzoz, 7. sübaba emme ayarı yapılması gerekmektedir. Bu aşamada somunun bir anahtar vasıtasıyla tutulup gevşetilmesi ve üzerinde yer alan vidanın tornavida yardımıyla sıkılmasıyla ya da gevşetilmesiyle senteye getirilmesi gerekmektedir.

Sente çakısı ile uygun ölçekte olan sentenin seçilip, sübap boşluğuna getirilmesi gerekmektedir.

Sente çakısı, aynı bir bıçağın margarini keserken ele verdiği kıvamda olmalıdır. Yani tatlı ve sert olarak tanımlanabilecek bir kıvamda olmalıdır. Bu aşamada daha rahat olan geçişler boşluğa, daha sert olan geçişlerse sıkılığa işaret etmektedir. Tornavida vasıtasıyla uygun olan boşluk sağlanınca vidanın somunu sıkılabilir. Somunun sıkılması aşamasında, vidanın hareket etmemesi için tornavida ile vida tutulurken; anahtar ile de somunun sıkılması gerekmektedir.

Son olarak denemenin yapılmasından sonra 7. sübap emme vazifesi için ayarlanır. Bunun için tekrar tekerleklerin hareket ettirilmesi gerekmektedir. 3. ve 4. sübaplar binme noktasına getirilmelidir. Her iki sübapta binme noktasına geldiği zaman her ikiside tam tepe noktada olmalıdır. Bu şekilde 5. ve 6. sübaplarda ayarlanabilir. İşlemin tamamlanmasından sonra aynı işlemin 3. ve 4. sübaplar için yapılmasından sonra sıra 1. ve 2. sübapların ayarına gelmektedir. Bu işlemi gerçekleştirirken dikkat edildiyse hep 9’a tamamlayan sübap seçilmektedir.

  1. ve 2. sübapların ayarlanması aşamasında 7. ve 8. sübaplar bindirme noktasına getirilmektedir. Tüm bu işlemlerden sonra sübap ayarı işlemi tamamlanmış olur. Artık motorunuzu çalıştırabilirsiniz. Kontrol amaçlı karbüratör kapağını kapatmaksızın motorunuzu çalıştırınız çünkü sibop sesi yani şık şık olarak tanımlanan bir sesin gelip gelmediğini bu şekilde daha rahat anlarsınız. Eğer anormal olarak tanımlanabilecek bir ses yoksa işlem başarıyla gerçekleştirilmiş demektir. Fakat ayar değerleri normal olmasına karşın, sübap sesi gelmeye devam ediyorsa; sübap başlarında aşınma veya talaş olabilir. Bu durumda sübap ayar vidasını çıkartarak bir zımpara veya törpü yardımıyla şeklini düzeltip tekrar ayarlayabilirsiniz.

Sübap ayarının yapılması aşamasında piyano kısmını kesinlikle sökmemelisiniz. Çünkü piyanonun montajı için tork anahtarı gerekmektedir. Çalışırken piston içine bir malzeme düşürmemek içinse; bir pala veya gazete yardımıyla sübap boşluklarını kapatmanız uygun olacaktır. Kriko ile her iki tekerleği kaldırmanıza gerek yoktur. Diferansiyel sebebiyle tek tekeri kaldırmanız yeterli olacaktır. Ayrıca hidrolik iticili motorlara sübap ayarı yapılamaz.

https://www.messmatic.com/subap-nedir-ayari-nasil-yapilir/

İlgili sorular

+3 oy
1 cevap 8 gösterim
29 Aralık 2016 Otomotiv Sektörü kategorisinde oguzzz008 (1,153 puan) sordu
+2 oy
1 cevap 12 gösterim
18 Aralık 2016 Otomotiv Sektörü kategorisinde oguzzz008 (1,153 puan) sordu
+2 oy
1 cevap 13 gösterim
16 Aralık 2016 Otomotiv Sektörü kategorisinde oguzzz008 (1,153 puan) sordu
+1 oy
1 cevap 9 gösterim
22 Aralık 2016 Otomotiv Sektörü kategorisinde oguzzz008 (1,153 puan) sordu
0 oy
0 cevap 5 gösterim
9 Temmuz Bilim ve Teknik kategorisinde eneSs (6,187 puan) sordu
Hoş geldiniz, Biseysorcam.NET sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

BANLANMAMAK İÇİN: BURAYA TIKLA

dualar hadisler

4,629 soru

7,370 cevap

277 yorum

298 üye

...